Atrakcje w okolicy
Hotel Białowieski Wellness & SPA położony w samym sercu Puszczy Białowieskiej to najlepsze miejsce do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Hotel jest niezwykle atrakcyjnym i komfortowym miejscem wypoczynku o każdej porze roku. Puszczańskie otoczenie i położenie w Białowieskim Parku Narodowym zachęca do wycieczek rowerowych i treningów Nordic Walking. Zimą możliwość organizacji kuligów, a podczas pozostałych pór roku przejażdżek bryczkami.
Puszcza Białowieska -ostatnia dzika Puszcza w Europie
"Odkryj jedno z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie"
- tak National Geographic zachęca do odwiedzenia Puszczy Białowieskiej, umieszczając ją na liście 25 turystycznych kierunków z całego świata, do odwiedzenia w 2020 roku. Nieokiełznana Puszcza Białowieska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Rezerwat Biosfery, chroni pozostałości ostatnich nizinnych lasów pierwotnych Europy. Rozciągający się na prawie 550 mil kwadratowych rozległy las, obejmujący cały Białowieski Park Narodowy we wschodniej Polsce, tworzy oazę dzikiej przyrody pośrodku zatłoczonego kontynentu. Puszcza to dom dla ponad 250 gatunków ptaków i kilkudziesięciu gatunków ssaków leśnych, a wśród nich największego lądowego ssaka Europy- Żubra. Około 800 białowieskich żubrów reprezentuje największą wolno żyjącą populację gatunku, nieomal wyginiętego w polowaniach w 1920 roku.
Warto odwiedzić
Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy
Znajduje się przy ul. Sportowej 9. Zbudowana w 1895 r. świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły. Wnętrze cerkwi to przede wszystkim ceramiczny ikonostas oraz ołtarze dekorowany orientalną majoliką.
Kościół rzymsko - katolicki pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Usytuowany przy ul. Park Dyrekcyjny 2. Świątynia została wzniesiona w okresie międzywojennym. Szczególnie interesująca i warta uwagi we wnętrzu kościoła jest kaplica św. Huberta (patrona myśliwych) z charakterystycznym wystrojem z korzeni i rogów.
Rezerwat Pokazowy Żubrów
Na powierzchni ok. 27 ha, w warunkach zbliżonych do naturalnych można zobaczyć wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Każdy kto przemierzając szlaki Puszczy Białowieskiej nie miał szczęścia, by zobaczyć żubra, może go zobaczyć w Rezerwacie. Prezentowana jest w nim grupa żubrów. W zagrodach żyją również łosie, jelenie, sarny, dziki oraz wilki czy wilki czy rysie. Rezerwacie prezentowana jest także grupa koników typu tarpan.
Muzeum Przyrodniczo - Leśne
Efekty specjalne takie jak przyciemnione światła, efekty dnia i nocy oraz odgłosy sprawiają , że wchodząc do muzeum wydaje się, że znajdujemy się w środku lasu. Eksponowane są w nim najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne. W muzeum można zobaczyć życie podziemne w lesie, bezkręgowce, ssaki kopytne i drapieżne oraz ptaki. Przybliżony jest również świat zwierząt i roślin związanych ze środowiskiem ziemno-wodnym, fazy rozkładu drewna i bogactwo grzybów. W części historycznej ciekawie przedstawione jest bartnictwo, sianożęcia, przerób drewna na terpentynę oraz wąskotorową kolejkę leśną.
Park Pałacowy
Park zaprojektowany został w stylu angielskim, nazywanym też krajobrazowym, przez znanego planistę – Waleriana Kronenberga. Z zasadzonych tu około 200 gatunków drzew i krzewów do dzisiaj zachowało się blisko 90. Na wzgórzu pałacowym rośnie grupa dębów szypułkowych, liczących dziś ponad 250 lat. Na terenie Parku znajduje się najstarszy budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r., wzniesiony na potrzeby gubernatora grodzieńskiego – obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN. Na grobli przecinającej dwa stawy znajduje się obelisk z piaskowca – najstarszy zabytek w Białowieży, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 r. Na terenie parku znajduje się Dyrekcja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Pokoje Gościnne BPN.
Szlak Dębów Królewskich
Ścieszka o charakterze edukacyjnym o długości około 500 metrów. Szlak Wiedzie wśród monumentalnych dębów, które pamiętają czasy średniowiecznych władców Polski i Litwy, dlatego każdy dąb został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich. Przy każdym znajduje się tabliczka informacyjna z wiekiem oraz rozmiarami drzewa i życiorysem władcy, którego imię dąb nosi. Przejście ścieżki zajmuje niespełna kwadrans. Na Szlaku Dębów Królewskich stworzono miejsca odpoczynku: wiata na polanie, ławki wzdłuż trasy, miejsce przeznaczone do organizacji ognisk i imprez plenerowych.
Miejsce Przyjazne Rowerzystom
W Białowieży oraz okolicy są liczne szlaki piesze i rowerowe. Szlaki różnią się długością i stopniem trudności. Każdy rowerzysta wybierze dla siebie odpowiednią trasę.
Z przyjemnością informujemy, że nasz obiekt posiada rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.
Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Możesz podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Możesz jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając, to co Cię fascynuje. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu. Z paletą barw, zapachów i smaków, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wyrusz zatem w Polskę! Zasmakuj jej. I pozwól się oczarować.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (397 km), podlaskiego (598 km), lubelskiego (414 km), podkarpackiego (459 km) i świętokrzyskiego (210 km). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek.