Kategorie
Odkryj urok Białowieży i okolic
22 wrzesień 2023

Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska to unikalny skarb przyrody, leżący na granicy Polski i Białorusi. Jest to jedno z najstarszych i największych zachowanych na terenie Europy środkowej naturalnych lasów pierwotnych. Wyróżnia się bogactwem różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, w tym charakterystycznymi żubrami, symbolem tej niezwykłej krainy. Puszcza Białowieska pełni ważną funkcję ekologiczną, zachowując naturalne procesy ekosystemowe oraz stanowiąc schronienie dla wielu zagrożonych gatunków. Dzięki swojemu wyjątkowemu dziedzictwu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jej znaczenie i potrzebę ochrony dla przyszłych pokoleń.
Park Pałacowy
Park Pałacowy, nazywany także krajobrazowym zaprojektowany został w stylu angielskim. Do dziś zachowało się około tam 90 gatunków drzew i krzewów. Ciekawostką jest grupa dębów szypułkowych na wzgórzu pałacowym, które liczą już ponad 250 lat. Jednym z najważniejszych zabytków parku jest drewniany dworek, pochodzący z 1845 roku, który pełnił funkcję siedziby gubernatora grodzieńskiego i jest uznawany za najstarszy budynek w Białowieży. Obecnie pełni on rolę siedziby Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN.
Na terenie parku znajduje się także obelisk z piaskowca, który jest najstarszym zabytkiem w Białowieży. Obelisk ten upamiętnia polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku i został umieszczony na grobli, która dzieli dwa stawy.
Szlak Dębów Królewskich
Ta edukacyjna trasa ma długość około 500 metrów i wiedzie przez obszar monumentalnych dębów, które stanowią świadectwo historii średniowiecznych władców Polski i Litwy. Każde drzewo zostało nazwane imieniem polskiego króla lub litewskiego księcia i posiada tabliczkę informacyjną zawierającą wiek drzewa, jego rozmiary oraz życiorys władcy, którego imię nosi.
Cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy
Ta świątynia została wzniesiona w roku 1895 z wykorzystaniem czerwonej cegły. Wnętrze cerkwi wyróżnia przede wszystkim piękny ikonostas z ceramiki oraz ołtarze zdobione orientalną techniką majoliki.
Rezerwat Pokazowy Żubrów
Obejmujący powierzchnię 27 ha, ten unikatowy obszar prezentuje gatunki ssaków kopytnych i duże drapieżniki, które żyją w warunkach naturalnych Puszczy Białowieskiej. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji spotkać żubra podczas swoich wędrówek po szlakach Puszczy Białowieskiej, rezerwat stwarza idealną okazję do obserwacji tych majestatycznych zwierząt. W specjalnie wyznaczonym obszarze prezentowana jest grupa żubrów, ale również można spotkać łosie, jelenie, sarny, dziki oraz wilki czy rysie.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne
Dla miłośników przyrody i historii natury, muzeum to jest prawdziwym skarbem. Imponuje ono swoimi efektami specjalnymi, takimi jak stonowane światła, dynamiczne efekty dnia i nocy oraz autentyczne odgłosy, które nadają wrażenie bycia otoczonym przez las.
Wewnątrz muzeum znajdują się wystawy prezentujące najbardziej charakterystyczne zbiorowiska leśne, związane głównie z Puszczą. Zwiedzający mogą zapoznać się z fascynującym światem życia podziemnego w lesie, obserwować różnorodne bezkręgowce, ssaki kopytne i drapieżne, jak również zaznajomić się z bogatym spektrum ptaków.
Muzeum nie zapomina także o środowisku ziemno-wodnym, gdzie można poznać zwierzęta i rośliny, jakie tam występują. Część muzeum poświęcona historii przedstawia zagadnienia takie jak bartnictwo, sianożęctwo, przerób drewna na terpentynę oraz funkcjonowanie wąskotorowej kolei leśnej. Oryginalność i bogactwo ekspozycji Muzeum Przyrodniczo-Leśnego przyciągają zainteresowanych naturą i historią, zapewniając niezapomniane wrażenia zwiedzającym.
Miejsce Mocy Białowieża - Zanurz się w magicznej atmosferze
Ścieżka edukacyjna "Miejsce Mocy" to tajemnicze miejsce w Białowieży o promieniowaniu, które korzystnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Powoduje ono, że czujemy się lepiej, szybciej regenerujemy się, a intuicja jest bardziej aktywna. Radiesteci, którzy odwiedzili to miejsce, potwierdzili występowanie zwiększonego promieniowania elektromagnetycznego.
Miejsce to porośnięte jest dziwnie ukształtowanymi, często wielopniowymi drzewami. Znajduje się tam także nietypowe skupisko głogów i dzikich grusz, co może wskazywać na wcześniejsze obozowisko pasterzy w XIX wieku. Wokół nich rozmieszczone są kamienie różnych rozmiarów i kształtów, a pod warstwą próchnicy ukryty jest dodatkowy system mniejszych kamieni.
Istnieją przypuszczenia, że to miejsce mogło pełnić rolę kultowego miejsca dla dawnych Słowian. Według starożytnej legendy wtajemniczeni zbierali się w Puszczy, korzystając ze swojej mocy i kamieni, aby powstrzymać wrogów i złe moce. Możliwe, że pradawne rytuały odbywały się właśnie tutaj. Dodatkowo, uroczysko w pobliżu znane było jako Czartowe Błota, a tak niezwykłego skupienia dziwnie ukształtowanych drzew nie spotyka się nigdzie indziej.